Elektronické aukcie šetria peniaze

30. 01. 2012 V Trenčíne...

Mesto Trenčín koncom apríla minulého roka zaviedlo elektronický aukčný systém. Projekt Transparentné mesto Plus mestu umožnil obstarávať tovary, služby a práce v neobmedzenej hodnote. Po prvých ôsmich mesiacoch mesto novým systémom obstarávania ušetrilo takmer 75 000 Eur.


Mesto doteraz vykonalo takmer tri desiatky elektronických aukcií. „Najväčším úspechom bolo obstarávanie dopravného značenia. Oproti minulým rokom sa podarilo elektronickou aukciou cenu znížiť o 120 tisíc eur na konečných 60 500 eur, teda na tretinu,“ uviedol primátor mesta Richard Rybníček.
Prednosta Mestského úradu v Trenčíne Jaroslav Pagáč upozornil, že v reálnych hodnotách mesto okrem spomínanej zákazky na značky ušetrilo v tých ďalších rádovo tisíce eur. Napríklad aj obstarávanie počítačov pre ZŠ Hodžova ukázalo, že aukcie dokážu zraziť ceny o polovicu. „Mesto Trenčín však v roku 2011 zaviedlo prísny režim šetrenia, preto aj minimálne obstarávalo majetok. V ďalších rokoch predpokladáme, že systém aukcií sa prejaví na šetrení oveľa viac.“
Mesto Trenčín ako jedno z prvých na Slovensku elektronickými aukciami nielen nakupovalo, ale aj predávalo. „Aj keď prvé výsledky pri predajoch neboli uspokojivé, rozhodli sme sa elektronické aukcie využívať aj naďalej. Medzičasom sa pridávajú aj ostatné mesta a netreba zabúdať, že ide o najčistejší možný spôsob predaja majetku,“ dodal.
 

Diskusia k článku