Slovenské nebo prialo Francúzom

18. 08. 2014 Trenčiansky kraj
Slovenské nebo prialo Francúzom

Desať dní predvádzali na letisku Dubnica v Slávnici špičkové výkony účastníci 11. majstrovstiev sveta v leteckej akrobacii FAI kategórie Advanced 2014. Podujatie vyvrcholilo v sobotu 16. augusta vo večerných hodinách odovzdaním cien a slávnostným ukončením MS. Víťazom sa stali francúzsky reprezentant Luis Vanel na lietadle Extra 300 SC a trojčlenné družstvo Francúzska na lietadlách Extra 300 a CAP 232. Prítomným sa prihovoril a ceny odovzdal aj predseda TSK Jaroslav Baška.

Celkovo súťažilo 66 pilotov zo 17 krajín sveta, ktorí absolvovali 4 súťažné disciplíny - povinnú zostavu, voľnú zostavu, 1. voľnú tajnú zostavu a 2. voľnú tajnú zostavu. V individuálnom hodnotení pilotov získal druhé miesto Francúz Romain Fhal na lietadle Extra 300 a tretie miesto pilot z Južnej Afriky Patrick Davidson na lietadle Suchoj 26. V skupinovom hodnotení, kde sa akreditovalo šesť súťažných družstiev zo šiestich krajín, obsadili druhé miesto piloti Ruska na lietadlách Extra 300. Tretie miesto patrí Ukrajine. Ako nám povedal letový riaditeľ MS Robert Slosiar, Slovenská republika nemala v tejto kategórii MS zástupcu a nemá ho ani v najvyššej kategórii Unlimited. „Uvedená disciplína sa nazýva kráľovskou disciplínou, je najvyššie hodnotená a aj najdrahšia. Slovensko nemá ani akrobatické lietadlo, ktoré by mohlo súťažiť v kategóriách ako Advanced a Unlimited. A taktiež nemáme zdroje na to, aby si človek dokázal zaplatiť takýto tréning. Na dokreslenie pojmov môžem povedať, že nákupná cena akrobatického špeciálu sa hýbe okolo 400.000 eur a viac. A jedna letová hodina zhruba od 600 do 800 eur, pričom piloti v tejto kategórii nalietajú ročne 50 až 70 letových hodín, aby sa vôbec mohli prihlásiť na takéto svetové podujatie,“ uviedol Robert Slosiar.

Organizátorov ocenil aj predseda TSK Jaroslav Baška, ktorý si pred slávnostným aktom oceňovania v sprievode prezidenta klubu Štefana Pohanku so záujmom prezrel súťažné lietadlá. „Veľmi ma teší, že Trenčiansky kraj hostil na svojom území takmer sedemdesiat súťažných pilotov na tak významnom podujatí, ako sú Majstrovstvá sveta v leteckej akrobacii. S uznaním musím skonštatovať, že Aeroklub Dubnica nad Váhom prilákal do nášho krásneho kraja opäť špičkových športovcov a umožnil našim divákom nezvyčajný pohľad na ich skvelé výkony. Majstrovstvá sa tak zaradili k ďalším významným a skutočne úspešným leteckým medzinárodným podujatiam, ktorá klub od roku 1994 zorganizoval. Trenčiansky samosprávny kraj bude, tak ako aj teraz, takéto podujatia v rámci svojich možností vždy podporovať.“

Účastníci podujatia, ktorým župan v závere poprial šťastný let domov, ocenili jeho príhovor v oficiálnom komunikačnom jazyku v letectve – v angličtine.

Galéria k článku

Slovenské nebo prialo Francúzom
Slovenské nebo prialo Francúzom
Slovenské nebo prialo Francúzom

Diskusia k článku