PREDAJŇA KINEKUS RADÍ

30. 01. 2018 PR
PREDAJŇA KINEKUS RADÍ

Hoci kalendárne je zima ešte len v polčase, záhradkári sa už nedočkavo pripravujú na jar. Dobrý hospodár sa nedá odradiť počasím, ani prípadnou snehovou perinou. Pokiaľ ešte padá sneh, záhradkár ho striasa najmä z ihličnanov a vždyzelených drevín, ktoré by poškodil. Sneh z chodníkov zasa hádže na skalku a pod vždyzelené rastliny. Opadavé živé ploty je možné (najmä ak sú prestarnuté) prerezávať už v januári. V rovnakom čase môžeme začať so siatím prvých letničiek- lobeliek, či begónií a s rozmnožovaním muškátov pomocov odrezkov. Ak sme nestihli doteraz, ešte stále nie je neskoro na očistenie kôry ovocných stromov a natretie vápenným mliekom. Nezabudneme ani na pretriedenie uskladneného ovocia a zeleniny. Zdrojom vitamínov môže byť počas chrípkovej sezóny aj žerucha rýchlená na parapete.

Už vo februári je čas na zaobstaranie osív zeleniny. V teplejšom roku alebo v teplých oblastiach je možné koncom mesiaca siať prvú mrkvu a hrach. V skleníku už môžeme vysievať celé spektrum zeleniny: hlúboviny, ale aj pór, baklažán, reďkovku, špenát či cibuľu. Ak je teplota nad bodom mrazu, vykonáva sa rez jadrovinových ovocných stromov, krov a drobného ovocia.

Okrasné kry a byliny - vresy, tavoľníky, nátržníky, budleje, dokonca aj levanduľu je možné rezať už od konca januára. Koncom februára je možné začať “oživovať” zimujúce muškáty. Prenesieme ich do svetlej miestnosti a zvyšujeme zálievku. Ak sú v tretej dekáde februára už teploty nad nulou, môžeme sadiť prvé prostokorenné stromčeky. Vysádzanie druhov citlivejších na chlad (napr. broskyne), však ešte odložíme. Či už hľadáte záhradnícke nožnice, pílku, rebrík, črepníky, semiačka či čokoľvek potrebné pre záhradu a domácnosť, všetko nájdete v predajni Kinekus oproti OC Laugaricio.

Diskusia k článku